ПРОЄКТ РІШЕННЯ
№ 12
Про внесення змін до Регламенту роботи Решетилівської міської ради VIII скликання
РЕШЕТИЛІВСЬКА МІСЬКА РАДА
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
(дев'ятнадцята позачергова сесія восьмого скликання)
РІШЕННЯ
15 лютого 2022 року № ____-19-VІІI
Про внесення змін до Регламенту
роботи Решетилівської міської
ради VIII скликання
Керуючись статтями 26, 46 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, статтями 13, 21, 22, 25, 26, 27, 28 Закону України ,,Про статус депутатів місцевих рад”, враховуючи висновки та рекомендації постійної комісії з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, забезпечення законності, правопорядку та запобігання корупції, Решетилівська міська рада
ВИРІШИЛА:
Внести зміни до Регламенту роботи Решетилівської міської ради VIII скликання, затвердженого рішенням Решетилівської міської ради від 30.12.2020 року № 52-2-VIII (2 сесія), а саме:
1) главу 18 ,,Депутатські групи та фракції” викласти в новій редакції (додаток 1);
2) доповнити главою 181 ,,Депутатське запитання, депутатське звернення та депутатський запит” (додаток 2).
3) пункт 4 статті 53 глави 11 ,,Прийняття рішень” викласти в такій редакції: ,,В разі, якщо питання щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність, яке приймається не менше як 2/3 голосів депутатів від загального складу ради - не набрало необхідної кількості голосів, через відсутність депутатів, воно переноситься для розгляду на наступну сесію”.
4) у статті 140 ,,Організаційне, технічне обслуговування діяльності ради” слово ,,апарат” замінити на ,,комітет”.
Міський голова О.А. Дядюнова
Додаток 1
до рішення Решетилівської міської ради VIII скликання
15 лютого 2022 року №___-19-VІІI
(19 позачергова сесія)
Глава 18 Депутатські групи та фракції
Стаття 100.
Депутати ради для спільної роботи щодо здійснення депутатських повноважень можуть на основі взаємної згоди об'єднуватися в депутатські групи. Депутатська група може бути утворена в будь-який час протягом строку повноважень ради даного скликання за рішенням зборів депутатів ради, які виявили бажання увійти до її складу. Депутатська група складається не менш як із п'яти депутатів. Депутати, які входять до складу депутатської групи, обирають керівника групи.
Депутатська група реєструється радою шляхом повідомлення головуючим на пленарному засіданні ради інформації про сформування депутатської групи. Депутат, який очолює дану групу подає підписане депутатами групи письмове повідомлення про сформування депутатської групи із зазначенням її назви, персонального складу та партійної належності членів групи, у повідомленні зазначаються депутати, уповноважені представляти групу. Про зміни в складі депутатської групи повідомляється письмово. Діяльність депутатської групи припиняється:
1) у разі вибуття окремих депутатів ради, внаслідок чого її чисельність стає меншою, ніж встановлено абзацом першим даної статті;
2) у разі прийняття депутатами ради, які входять до її складу, рішення про розпуск депутатської групи;
3) після закінчення строку, на який депутати ради об'єдналися в депутатську групу, або строку повноважень ради.
Стаття 101.
Депутати ради можуть об'єднуватися у фракції. Депутатська фракція складається не менше як із трьох депутатів. Депутатські фракції формуюється на партійній основі депутатами ради. Порядок вступу депутата до депутатської фракції або виходу з неї визначається самою фракцією.
Депутат ради може входити до складу лише однієї депутатської фракції. Після відповідного оформлення документів про утворення депутатської фракції, її керівник подає заяву разом з документами (протокол зборів депутатів з рішенням про створення фракції із зазначенням її назви, персонального складу та керівника, заяв депутатів) в раду для реєстрації. Реєстрація здійснюється шляхом повідомлення головуючим на пленарному засіданні ради про її створення, кількісний склад, керівника. Про зміни в складі депутатської фракції повідомляється письмово.
Стаття 102.
Права депутатських груп та фракцій полягають:
- в попередньому обговоренні кандидатур посадових осіб, яких обирає чи затверджує рада,
-на пропорційне представництво в постійних та тимчасових комісіях ради,
-гарантоване право на виступ свого представника з кожного питання порядку денного на сесії ради. Міський голова, секретар ради не можуть входити до складу жодної депутатської фракції, групи. У раді може бути створена лише одна фракція місцевої організації відповідної політичної сили, депутати від якої обрані до ради.
Додаток 2
до рішення Решетилівської міської ради VIII скликання
15 лютого 2022 року №___-19-VІІI
(19 позачергова сесія)
Глава 181 ,,Депутатське запитання, депутатське звернення та депутатський запит”
Стаття 103.
Депутати ради згідно Закону України ,.Про статус депутатів місцевих рад” мають право на депутатське запитання, депутатське звернення та депутатський запит.
Стаття 104.
Депутатське запитання - це спосіб одержання депутатом інформації або роз'яснення з тієї чи іншої проблеми. Відповідь на запитання може бути оголошено на сесії ради або дано депутату в індивідуальному порядку. Запитання не включається до порядку денного сесії і рішення по ньому не приймається.
Стаття 105.
Депутатське звернення – викладена в письмовій формі вимога депутата з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території громади, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції.
Особи, яким адресоване депутатське звернення, зобов'язані у десятиденний строк розглянути порушене депутатом питання та надати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніше як у місячний строк. Якщо депутатське звернення з об'єктивних причин не може бути розглянуте у встановлений строк, депутату зобов'язані письмово повідомити про це з обґрунтуванням мотивів необхідності продовження строку розгляду.
Депутат може взяти участь у розгляді свого звернення, про що йому повинні повідомити завчасно, але не пізніш як за п'ять календарних днів.
Якщо депутат ради не задоволений результатами розгляду свого звернення або якщо місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, які розташовані на території відповідної ради, ухиляються від вирішення порушеного у зверненні питання у встановлений строк, депутат ради має право внести депутатський запит.
Стаття 106.
Депутатський запит – це підтримана радою вимога депутата ради до посадових осіб її органів, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, які розташовані або зареєстровані на території громади.
Стаття 107.
Депутатський запит може бути внесений депутатом ради або групою депутатів ради попередньо або на пленарному засіданні ради у письмовій чи усній формі з питань, які віднесені до відання ради.
При розгляді депутатського запиту на пленарному засіданні ради головуючий або ініціатор депутатського запиту оголошує стислий зміст запиту, прізвища депутатів, які його підписали.
У депутатському запиті зазначаються: прізвище, ім'я, по-батькові особи до якої направлено запит/найменування установи, коротка назва запиту, суть проблеми та вимога депутата/депутатів, підпис/підписи, дата складання. Текст депутатського запиту долучається до протоколу сесії.
Стаття 108.
На вимогу депутата/депутатів, які підписали запит, головуючий надає слово для пояснення та додаткового обґрунтування необхідності такого запиту. По кожному депутатському запиту рада приймає рішення. За необхідності депутатський запит обговорюється на пленарному засіданні ради. Рада може зобов'язати відповідний орган подати у встановлений нею строк звіт про виконання рішення ради по депутатському запиту.
Стаття 109.
Орган або посадова особа, до яких направлено депутатський запит, зобов'язані у встановлений радою строк надати офіційну письмову відповідь на нього раді і депутату ради.
Якщо депутатський запит з об'єктивних причин не може бути розглянуто у встановлений радою строк, то орган або посадова особа зобов'язані письмово повідомити раду та депутата ради, який вніс запит і запропонувати інший строк, який не повинен перевищувати один місяць з дня одержання депутатського запиту. Відповідь на депутатський запит, на вимогу депутата, розглядається на пленарному засіданні ради. Депутат ради має право дати оцінку відповіді на свій депутатський запит.
Стаття 110.
За результатами відповіді на депутатський запит може бути проведено обговорення, якщо на цьому наполягає не менше однієї чверті від зареєстрованих на пленарному засіданні ради депутатів.
Стаття 111.
Посадових осіб, до яких звернуто запит, завчасно інформують про дату та час обговорення радою відповіді на депутатський запит.
За результатами розгляду відповіді на депутатський запит рада приймає відповідне рішення.