ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 11
1. Інформацію начальника відділу земельних ресурсів та охорони навколишнього середовища виконавчого комітету Решетилівської міської ради Добжинської Світлани про стан виконання Програми встановлення меж населених пунктів на території Решетилівської міської територіальної громади на 2021-2023 роки взяти до відома (додається).
2. Затвердити Програму встановлення меж населених пунктів на території Решетилівської міської територіальної громади на 2024-2026 роки (додається).
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань земельних відносин, екології, житлово-комунального господарства, архітектури, інфраструктури, комунальної власності та приватизації (Захарченко Віталій).
Програма встановлення меж населених пунктів на території Решетилівської міської територіальної громади на 2021-2023 роки затверджена рішенням Решетилівської міської ради від 25 лютого 2021 № 244-4-VIІI, рішенням Решетилівської міської ради від 14 жовтня 2022 № 1145-26-VIІI внесено зміни до Програми, а саме: додаток 1 Перелік населених пунктів Решетилівської міської територіальної громади, які потребують розробки проектів землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень, та орієнтовна вартість проведення робіт тис.грн.
Метою Програми є розробка проектів землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень по кожному населеному пункту на території Решетилівської міської територіальної громади. Проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень розробляються для створення повноцінного життєвого середовища та створення сприятливих умов їх територіального розвитку, забезпечення ефективного використання потенціалу територій із збереженням їх природних ландшафтів та історико-культурної цінності, з урахуванням інтересів власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, і затвердженої містобудівної документації, а також проведення нормативної грошової оцінки земель.
Решетилівською міською радою 31 серпня 2021 року прийнято рішення:
Межі населених пунктів на території Решетилівської міської територіальної громади не встановлені. У 1992-1994 роках розроблялась документація землеустрою з використанням планової основи сільськогосподарських підприємств без прив’язки меж населених пунктів до існуючої геодезичної мережі, та межі, не внесені до бази державного земельного кадастру, який є основою для ведення містобудівного та інших кадастрів. Також існуючі межі не співпадають з генеральними планами населених пунктів, що унеможливлює ефективне використання та розпорядження цими землями, для створення сприятливого середовища розвитку населеного пункту. Фінансування заходів Програми повинно проводитись за рахунок міського бюджету у відповідності до ст. 67 Закону України „Про землеустрій”. Обсяги проведення робіт по розробці проектів землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень по кожному населеному пункту та необхідне фінансування приведені в додатку 1.
Метою Програми є розробка проектів землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень по кожному населеному пункту на території Решетилівської міської територіальної громади. Проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень розробляються для створення повноцінного життєвого середовища та створення сприятливих умов їх територіального розвитку, забезпечення ефективного використання потенціалу територій із збереженням їх природних ландшафтів та історико-культурної цінності, з урахуванням інтересів власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, і затвердженої містобудівної документації.
Строк виконання Програми - три роки і тому вона буде складатись з одного етапу. Обсяги виконання робіт по складанню землевпорядної документації йдуть в прив’язці з термінами розробки та затвердження генеральних планів населених пунктів.
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів міського бюджету та інших джерел відповідно до чинного законодавства України з метою виконання запланованих заходів.
Орієнтовні обсяги Програми по рокам приведено в Додатку 1.
При виконанні програми кінцевим показником її виконання буде розроблена та затверджена у відповідності до вимог чинного законодавства землевпорядна документація, а саме проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень (населених пунктів в кількості 85, що входять до Решетилівської міської територіальної громади). Система оцінки виконання заходів програми буде проводитись щодо кількості населених пунктів, на які виготовлена та затверджена документація, та питання розрахунку з виконавцем за проведення робіт.
Програма направлена на забезпечення у відповідності до чинного законодавства, діяльність міської ради в організації і здійснення землеустрою на місцевому рівні. При виконанні Програми, після затвердження проектів, буде внесено відомості про встановлення (зміну) меж адміністративно-територіальних одиниць до Державного земельного кадастру. Відомості про встановлені (змінені) межі адміністративно-територіальних одиниць зазначаються у витязі з Державного земельного кадастру, який безоплатно видається міській раді. Складовою частиною проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж населеного пункту є перелік земельних ділянок державної власності (із зазначенням їх кадастрових номерів, місцезнаходження, площі та цільового призначення), які переходять у комунальну власність відповідної територіальної громади. Матеріали встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень забезпечать можливості реалізації проектно - планувальних рішень, передбачених генеральними планами населених пунктів, та закріпить з прив’язкою до території визначені законом повноваження органів влади щодо розпорядження земельними ділянками.
Загальний контроль за ходом виконання завдань Програми здійснює постійна комісія з питань земельних відносин, екології, житлово-комунального господарства, архітектури, інфраструктури, комунальної власності та приватизації.
Рішення про розроблення землевпорядної документації приймає Решетилівська міська рада.
Звіт про виконання Програми за рік оприлюднюється на офіційному сайті міської ради.
РЕШЕТИЛІВСЬКА МІСЬКА РАДА
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
(сорок друга сесія восьмого скликання)
РІШЕННЯ
22 грудня 2023 року м. Решетилівка № _____-42-VIIІ
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
(сорок друга сесія восьмого скликання)
РІШЕННЯ
22 грудня 2023 року м. Решетилівка № _____-42-VIIІ
Про стан виконання Програми встановлення меж населених пунктів на території Решетилівської міської територіальної громади на 2021-2023 роки та затвердження відповідної Програми на 2024-2026 роки
Керуючись статтею ст. 173 Земельного кодексу України, статтею 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. ст. 46, 67 Закону України „Про землеустрій”, Решетилівська міська рада
ВИРІШИЛА:
ВИРІШИЛА:
1. Інформацію начальника відділу земельних ресурсів та охорони навколишнього середовища виконавчого комітету Решетилівської міської ради Добжинської Світлани про стан виконання Програми встановлення меж населених пунктів на території Решетилівської міської територіальної громади на 2021-2023 роки взяти до відома (додається).
2. Затвердити Програму встановлення меж населених пунктів на території Решетилівської міської територіальної громади на 2024-2026 роки (додається).
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань земельних відносин, екології, житлово-комунального господарства, архітектури, інфраструктури, комунальної власності та приватизації (Захарченко Віталій).
Міський голова Оксана ДЯДЮНОВА
ІНФОРМАЦІЯ
про стан виконання Програми встановлення меж населених пунктів
на території Решетилівської міської територіальної громади
на 2021-2023 роки
про стан виконання Програми встановлення меж населених пунктів
на території Решетилівської міської територіальної громади
на 2021-2023 роки
Програма встановлення меж населених пунктів на території Решетилівської міської територіальної громади на 2021-2023 роки затверджена рішенням Решетилівської міської ради від 25 лютого 2021 № 244-4-VIІI, рішенням Решетилівської міської ради від 14 жовтня 2022 № 1145-26-VIІI внесено зміни до Програми, а саме: додаток 1 Перелік населених пунктів Решетилівської міської територіальної громади, які потребують розробки проектів землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень, та орієнтовна вартість проведення робіт тис.грн.
Метою Програми є розробка проектів землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень по кожному населеному пункту на території Решетилівської міської територіальної громади. Проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень розробляються для створення повноцінного життєвого середовища та створення сприятливих умов їх територіального розвитку, забезпечення ефективного використання потенціалу територій із збереженням їх природних ландшафтів та історико-культурної цінності, з урахуванням інтересів власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, і затвердженої містобудівної документації, а також проведення нормативної грошової оцінки земель.
Решетилівською міською радою 31 серпня 2021 року прийнято рішення:
- № 590-11-VIII „Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж населеного пункту с. Шкурупіївка Полтавського району Полтавської області;
- № 591-11-VIII „Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж населеного пункту с. Хоружі Полтавського району Полтавської області;
- № 592-11-VIII „Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж населеного пункту м. Решетилівка Полтавського району Полтавської області.
№ з/п | Назва населеного пункту | Площа населеного пункту, (га) | Вартість проведення робіт, тис. грн. | Термін виконання |
1 | с. Хоружі | 181,74 | 58,30 | 2021 |
2 | с. Шкурупіївка | 318,91 | 58,50 | 2021 |
ВСЬОГО | 116,80 |
Начальник відділу земельних ресурсів та охорони навколишнього середовища Світлана ДОБЖИНСЬКА
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення Решетилівської
міської ради VIII скликання
22 грудня 2023 року
№ _____-42-VIII
(42 сесія)
рішення Решетилівської
міської ради VIII скликання
22 грудня 2023 року
№ _____-42-VIII
(42 сесія)
ПРОГРАМА
встановлення меж населених пунктів
на території Решетилівської міської
територіальної громади на 2024-2026 роки
встановлення меж населених пунктів
на території Решетилівської міської
територіальної громади на 2024-2026 роки
м. Решетилівка
2023 рік
2023 рік
І. ПАСПОРТ
ПРОГРАМИ ВСТАНОВЛЕННЯ МЕЖ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ
НА ТЕРИТОРІЇ РЕШЕТИЛІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ
ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ НА 2024-2026 РОКИ
ПРОГРАМИ ВСТАНОВЛЕННЯ МЕЖ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ
НА ТЕРИТОРІЇ РЕШЕТИЛІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ
ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ НА 2024-2026 РОКИ
1 | Ініціатор розроблення програми | Виконавчий комітет Решетилівської міської ради |
2 | Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення Програми | Земельний кодекс України, Закони України „Про землеустрій”, „Про місцеве самоврядування в Україні” |
3 | Розробник програми | Відділ земельних ресурсів та охорони навколишнього середовища виконавчого комітету Решетилівської міської ради |
4 | Виконавець програми | Виконавчий комітет Решетилівської міської ради |
5 | Термін реалізації програми | 2024 – 2026 роки |
6 | Бюджети, з яких залучаються кошти на виконання програми | Державний, обласний, міський бюджет, інші джерела фінансування, які не заборонені законодавством |
7 | Очікуваний обсяг фінансування програми | 1 667,1 тис.грн. |
ІІ. ВИЗНАЧЕННЯ ПРОБЛЕМИ,
НА РОЗВ’ЯЗАННЯ ЯКОЇ СПРЯМОВАНА ПРОГРАМА
НА РОЗВ’ЯЗАННЯ ЯКОЇ СПРЯМОВАНА ПРОГРАМА
Межі населених пунктів на території Решетилівської міської територіальної громади не встановлені. У 1992-1994 роках розроблялась документація землеустрою з використанням планової основи сільськогосподарських підприємств без прив’язки меж населених пунктів до існуючої геодезичної мережі, та межі, не внесені до бази державного земельного кадастру, який є основою для ведення містобудівного та інших кадастрів. Також існуючі межі не співпадають з генеральними планами населених пунктів, що унеможливлює ефективне використання та розпорядження цими землями, для створення сприятливого середовища розвитку населеного пункту. Фінансування заходів Програми повинно проводитись за рахунок міського бюджету у відповідності до ст. 67 Закону України „Про землеустрій”. Обсяги проведення робіт по розробці проектів землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень по кожному населеному пункту та необхідне фінансування приведені в додатку 1.
ІІІ. ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ ПРОГРАМИ
Метою Програми є розробка проектів землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень по кожному населеному пункту на території Решетилівської міської територіальної громади. Проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень розробляються для створення повноцінного життєвого середовища та створення сприятливих умов їх територіального розвитку, забезпечення ефективного використання потенціалу територій із збереженням їх природних ландшафтів та історико-культурної цінності, з урахуванням інтересів власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, і затвердженої містобудівної документації.
IV. ОБҐРУНТУВАННЯ ШЛЯХІВ І ЗАСОБІВ РОЗВ’ЯЗАННЯ ПРОБЛЕМИ, ОБСЯГІВ ТА ДЖЕРЕЛ ФІНАНСУВАННЯ, СТРОКИ ТА ЕТАПИ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ
Строк виконання Програми - три роки і тому вона буде складатись з одного етапу. Обсяги виконання робіт по складанню землевпорядної документації йдуть в прив’язці з термінами розробки та затвердження генеральних планів населених пунктів.
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів міського бюджету та інших джерел відповідно до чинного законодавства України з метою виконання запланованих заходів.
Орієнтовні обсяги Програми по рокам приведено в Додатку 1.
V. ПЕРЕЛІК ЗАВДАНЬ, ЗАХОДІВ ПРОГРАМИ
ТА РЕЗУЛЬТАТИВНІ ПОКАЗНИКИ
ТА РЕЗУЛЬТАТИВНІ ПОКАЗНИКИ
При виконанні програми кінцевим показником її виконання буде розроблена та затверджена у відповідності до вимог чинного законодавства землевпорядна документація, а саме проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень (населених пунктів в кількості 85, що входять до Решетилівської міської територіальної громади). Система оцінки виконання заходів програми буде проводитись щодо кількості населених пунктів, на які виготовлена та затверджена документація, та питання розрахунку з виконавцем за проведення робіт.
VI. НАПРЯМИ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ЗАХОДИ ПРОГРАМИ
Програма направлена на забезпечення у відповідності до чинного законодавства, діяльність міської ради в організації і здійснення землеустрою на місцевому рівні. При виконанні Програми, після затвердження проектів, буде внесено відомості про встановлення (зміну) меж адміністративно-територіальних одиниць до Державного земельного кадастру. Відомості про встановлені (змінені) межі адміністративно-територіальних одиниць зазначаються у витязі з Державного земельного кадастру, який безоплатно видається міській раді. Складовою частиною проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж населеного пункту є перелік земельних ділянок державної власності (із зазначенням їх кадастрових номерів, місцезнаходження, площі та цільового призначення), які переходять у комунальну власність відповідної територіальної громади. Матеріали встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень забезпечать можливості реалізації проектно - планувальних рішень, передбачених генеральними планами населених пунктів, та закріпить з прив’язкою до території визначені законом повноваження органів влади щодо розпорядження земельними ділянками.
VII. КООРДИНАЦІЯ ТА КОНТРОЛЬ ЗА ХОДОМ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ
Загальний контроль за ходом виконання завдань Програми здійснює постійна комісія з питань земельних відносин, екології, житлово-комунального господарства, архітектури, інфраструктури, комунальної власності та приватизації.
Рішення про розроблення землевпорядної документації приймає Решетилівська міська рада.
Звіт про виконання Програми за рік оприлюднюється на офіційному сайті міської ради.
Додаток 1
до Програми встановлення меж
населених пунктів на території
Решетилівської міської територіальної громади
на 2024-2026 роки
до Програми встановлення меж
населених пунктів на території
Решетилівської міської територіальної громади
на 2024-2026 роки
Перелік населених пунктів Решетилівської міської територіальної громади,
які потребують розробки проектів землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень, та орієнтовна вартість проведення робіт тис. грн.
які потребують розробки проектів землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень, та орієнтовна вартість проведення робіт тис. грн.
№ З/П | НАЗВА НАСЕЛЕНОГО ПУНКТУ | ОРІЄНТОВНА ПЛОЩА НАСЕЛЕНОГО ПУНКТУ ПО ГЕНЕРАЛЬНОМУ ПЛАНУ, ГА | ОРІЄНТОВНА ВАРТІСТЬ ПРОВЕДЕННЯ РОБІТ, ТИС. ГРН. |
ТЕРМІН ВИКОНАННЯ |
ДЖЕРЕЛО ФІНАНСУВАННЯ |
1 | с. Бабичі | 59 | 10,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
2 | с. Бакай | 283 | 30,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
3 | с. Березняки | 102 | 20 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
4 | с. Білоконі | 106,4 | 20 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
5 | с. Братешки | 201,21 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
6 | с. Бузинівщина | 79,8 | 15,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
7 | с. Буняківка | 168,9 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
8 | с. Ганжі | 159,8 | 20 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
9 | с. Глибока Балка | 189,9 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
10 | с. Говтва | 305,25 | 35,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
11 | с. Голуби | 71,1 | 15,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
12 | с. Гольманівка | 50 | 10 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
13 | с. Дем’янці | 43,5 | 10,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
14 | с. Дмитренки | 37,4 | 10,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
15 | с. Долина | 92,6 | 15,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
16 | с. Дружба | 213,5 | 25,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
17 | с. Каленики | 99,68 | 15,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
18 | с. Капустяни | 158 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
19 | с. Киселівка | 103,5 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
20 | с. Коліньки | 29,8 | 10,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
21 | с. Коломак | 49,1 | 10,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
22 | с. Колотії | 220.08 | 25,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
23 | с. Коржі | 52,2 | 10,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
24 | с. Кривки | 140,3 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
25 | с. Крохмальці | 68,5 | 15,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
26 | с. Кузьменки | 13,5 | 10,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
27 | с. Кукобівка | 114,7 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
28 | с. Лиман Другий | 403,9 | 40,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
29 | с. Лиман Перший | 199,48 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
30 | с. Лобачі | 148,7 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
31 | с. Лучки | 61,1 | 15,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
32 | с. Лютівка | 36,2 | 10,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
33 | с. Малий Бакай | 292,8 | 30,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
34 | с. Миколаївка | 137,8 | 25,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
35 | с. Мирне | 83,8 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
36 | с. Михнівка | 159,5 | 25,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
37 | с. Молодиківщина | 152,63 | 25,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
38 | с. Мушти | 307,4 | 30,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
39 | с. М’якеньківка | 135,6 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
40 | с. Нагірне | 95,32 | 15,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
41 | с. Нова Михайлівка | 199,01 | 25,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
42 | с. Нове Остапове | 292,3 | 30,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
43 | с. Олефіри | 61,6 | 15,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
44 | с. Онищенки | 91,7 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
45 | с. Паненки | 53,4 | 15,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
46 | с. Пасічники | 219,6 | 25,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
47 | с. Паськівка | 37 | 10,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
48 | с. Пащенки | 232,5 | 25,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
49 | с. Писаренки | 63,9 | 15,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
50 | с. Підгір’я | 99,2 | 15,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
51 | с. Підок | 67,6 | 15,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
52 | с. Піщане | 353,8 | 40,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
53 | с. Плавні | 36,55 | 10,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
54 | с-ще Покровське | 486,8 | 50,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
55 | с. Потеряйки | 129,98 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
56 | с. Потеряйки-Горові | 2,2 | 10,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
57 | с. Потічок | 237,6 | 30,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
58 | с. Прокопівка | 47,9 | 10,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
59 | м. Решетилівка | 990 | 100,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
60 | с. Сені | 102,9 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
61 | с. Славки | 79,8 | 15,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
62 | с. Сухорабівка | 492,1 | 45,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
63 | с. Тривайли | 43,8 | 10,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
64 | с. Тури | 124,8 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
65 | с. Тутаки | 13,5 | 10,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
66 | с. Уханівка | 131,3 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
67 | с. Федіївка | 127,7 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
68 | с. Хрещате | 127,9 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
69 | с. Шамраївка | 194,3 | 25,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
70 | с. Шарлаї | 1,3 | 10,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
71 | с. Шевченкове | 242,5 | 25,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
72 | с. Шилівка | 113,4 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
73 | с. Шишацьке | 57,6 | 15,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
74 | с. Шкурупії | 129,3 | 20,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
75 | с. Шрамки | 55,1 | 15,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
76 | с. Яценки | 84,103 | 15,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України |
Всього | 11250,993 | 1570,0 | 2024-2026 | Міський бюджет, інші джерела відповідно до чинного законодавства України | |
Проходження експертизи 3% | 47,1 | ||||
Додаткові витрати | 50,0 | ||||
Разом: | 1 667,1 |
Начальник відділу земельних ресурсів та охорони навколишнього середовища Світлана ДОБЖИНСЬКА