ОПИС ДОКУМЕНТУ

Автор:

Мірошник О.О.

Доповідач:

Мірошник О.О.

Статус:

Прийнятий в цілому

Дата:

27.04.2023

ДРУК ПРОЄКТУ РІШЕННЯ

ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 36
Про затвердження Положення про електронні консультації з громадськістю з питань, віднесених до компетенції органів місцевого самоврядування в Решетилівській міській територіальній громаді


РЕШЕТИЛІВСЬКА МІСЬКА РАДА
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
(тридцять друга позачергова сесія восьмого скликання)
 
РІШЕННЯ
 
28 квітня  2023 року                                                                       № _____-32-VIII
 
Про затвердження Положення про електронні консультації з громадськістю з питань, віднесених до компетенції органів місцевого самоврядування в Решетилівській міській територіальній громаді
 
Керуючись статтями 3, 25, частиною першою статті 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996 „Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики”, з метою створення належних умов для участі жителів територіальної громади у формуванні та реалізації політики, віднесеної законодавством України до повноважень органів місцевого самоврядування, вирішенні питань місцевого значення, забезпеченні розвитку інструментів демократії,  Решетилівська міська рада
ВИРІШИЛА:
              

1. Затвердити Положення про електронні консультації з громадськістю з питань, віднесених до компетенції органів місцевого самоврядування в Решетилівській міській територіальній громаді (додається).
2. Відділу організаційно-інформаційної роботи, документообігу та управління персоналом виконавчого комітету міської ради (Мірошник О.О.) оприлюднити це рішення на офіційному вебсайті Решетилівської міської ради.
3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, забезпечення законності, правопорядку та запобігання корупції (Лугова Н.І.)
 
         
 
Міський голова                                                                         О.А. Дядюнова


 
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення Решетилівської міської
ради восьмого скликання
28 квітня 2023 року №____-32-VIII
(32 позачергова сесія)
 
 
ПОЛОЖЕННЯ
про електронні консультації з громадськістю з питань, віднесених до компетенції органів місцевого самоврядування в Решетилівській міській територіальній громаді
 

І. Загальні положення

  1. Це Положення визначає основні засади організації та проведення органами місцевого самоврядування електронних консультацій з громадськістю з питань, віднесених до їх компетенції (далі– „Е-консультації”).
  2. Е-консультації є однією з форм участі жителів Решетилівської міської територіальної громади (далі – „Територіальна громада”) у місцевому самоврядуванні.
Е-консультації проводяться з метою:
  1. залучення жителів Решетилівської міської  територіальної громади до вирішення та узгодження питань місцевого значення;
  2. надання можливості для вільного доступу жителів Решетилівської міської територіальної громади до інформації про діяльність Решетилівської міської ради, її посадових та службових осіб, а також забезпечення гласності, відкритості та прозорості їх діяльності;
  3. вивчення думки жителів Решетилівської міської територіальної громади щодо діяльності органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб;
  4. визначення оптимальних та ефективних шляхів вирішення питання, формування концептуальних засад місцевої політики тощо.
  1. Е-консультації проводяться на засадах добровільності, інклюзивності, відкритості, прозорості, об’єктивності, доцільності, ефективності, доброчесності, свободи висловлювань, політичної неупередженості, толерантності та обов’язковості розгляду пропозицій та коментарів, поданих під час їх проведення.
  2. Е-консультації є відкритими. В Е-консультаціях можуть брати участь жителі Решетилівської міської територіальної громади, яким на дату проведення Е-консультації виповнилося 18 років та які належним чином зареєстровані і ідентифіковані за допомогою сертифікованих сервісів ідентифікації на вебпорталі Е-консультацій (далі – „Користувачі”).
  3. Користувачі реєструються та самостійно оновлюють відомості в особистому електронному кабінеті на вебпорталі Е-консультацій. При створенні особистого електронного кабінету на вебпорталі Е-консультації користувач Е-консультацій подає такі відомості: прізвище, ім’я, по батькові, контактну інформацію (електронну адресу, засоби телефонного зв’язку) та надає згоду на обробку своїх персональних даних.
  4. Е-консультації не можуть використовуватися для політичної, зокрема передвиборчої, агітації.
  5. Результати Е-консультацій враховуються органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами під час прийняття остаточного рішення з питань консультування і в подальшій їх роботі.
  6. Під час розроблення концептуальних засад реалізації відповідного повноваження, проєкту акта органу місцевого самоврядування, стратегії розвитку громади чи вирішення питань місцевого значення ініціаторами Е-консультацій, визначеними у пункті 11 цього Положення, можуть проводитись Е-консультації із жителями територіальної громади.
  7. Розпорядженням міського голови визначається відповідальна особа з питань електронних консультацій, яка координує діяльність виконавчих органів, структурних підрозділів міської ради, її посадових та службових осіб з питань консультацій.
  8. Організовує та проводить Е-консультації структурний підрозділ виконавчого комітету міської ради або виконавчий орган міської ради до повноважень якого віднесено розроблення проєкту акта органу місцевого самоврядування або підготовка пропозицій щодо місцевої політики у відповідній сфері чи вирішення певного питання місцевого значення, стосовно яких проводяться Е-консультації, за допомогою відповідальної посадової особи структурного підрозділу виконавчого органу місцевого самоврядування, що здійснює управління вебпорталом Е-консультації (далі – „Модератор”).
Особа визначена Модератором здійснює допомогу в технічному адмініструванні інструменту е-консультації.
  1. Е-консультації можуть ініціювати:
  • Решетилівський міський голова (далі –  „Голова”);
  • староста; Решетилівська міська рада;
  • постійні комісії міської ради;
  • структурний підрозділ виконавчого комітету міської ради;
  • виконавчий комітет міської ради;
  • виконавчий орган міської ради.
Е-консультації з громадськістю можуть ініціювати жителі територіальної громади, представники громадських рад та інших консультативно-дорадчих органів, утворених при органах місцевого самоврядування, громадських об’єднань, благодійних організацій, об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, органів самоорганізації населення, недержавних засобів масової інформації шляхом направлення листа або створення Е-консультації на вебпорталі Е-консультацій.
Ініціатори Е-консультацій з громадськістю у листі щодо ініціювання їх проведення зазначають предмет Е-консультацій (питання місцевого значення, проєкт акту органу місцевого самоврядування тощо), коротке обґрунтування актуальності предмета консультування, перелік суб’єктів ініціювання консультування. Рішення про проведення Е-консультацій з громадськістю з їх ініціативи приймається Головою.
Ініціатори Е-консультацій через вебпортал Е-консультацій можуть подати свої пропозиції після проходження процедури реєстрації  через ЄЦП, Bank ID або MobileID на вебпорталі Е-консультації.
  1. Е-консультація ініційована користувачем вебпорталу перевіряється Модератором впродовж 7 робочих днів з моменту створення такої Е-консультації на відповідність вимогам пункту 13 цього Положення. До цього часу текст Е-консультації доступний для перегляду лише Користувачу, який надавав пропозицію, та Модератору з приміткою „Ваше повідомлення знаходиться на модерації”.
У разі відповідності Е-консультації вимогам пункту 13 цього Положення, Модератор не пізніше наступного дня після перевірки надає консультацію відповідним структурним підрозділам органу місцевого самоврядування для вивчення та аналізу. У разі прийняття позитивного висновку структурним підрозділом органу місцевого самоврядування щодо ініційованої Е-консультації Користувачем вебпорталу, замовником проведення такої Е-консультації стає структурний підрозділ органу місцевого самоврядування, який зазначає на вебпорталі додатково інформацію про автора ініціативи.
У разі прийняття негативного висновку структурним підрозділом органу місцевого самоврядування щодо ініційованої Е-консультації користувачем вебпорталу, оприлюднення такої Е-консультації не здійснюється, а ініціатору, у той же термін, надсилається вмотивована відмова в особистий кабінет на вебпорталі Е-консультацій.
Користувач, якому відмовлено в оприлюдненні у зв’язку з необхідністю доопрацювання Е-консультації, може виправити недоліки та ініціювати Е-консультацію повторно. У разі отримання повторної відмови, Е-консультація з ініційованого питання не проводиться.
  1. Не підлягають оприлюдненню, розгляду та видаляються Е-консультації, пропозиції, коментарі та зауваження, які містять заклики, спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров’я населення, анонімні пропозиції, а також ті, що містять ненормативну лексику та які не стосуються питання, щодо якого проводяться Е-консультації.
  2. Для забезпечення відкритості, прозорості, доступності, неупередженості  та  підзвітності в діяльності орган місцевого самоврядування проводить Е-консультації за допомогою платформи Е-консультацій consult.e-dem.ua. Інформацію про проведення Е-консультацій орган місцевого самоврядування розміщує на офіційних вебсайтах та сторінках у соціальних мережах територіальної громади.
   Інформація, пов’язана з ініціацією, плануванням, організацією та проведенням Е-консультацій, розглядом прийнятих на них рішень, а також актів органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, прийнятих за результатами Е-консультацій, звітуванням про виконання орієнтовного плану, оприлюднюється на вебпорталі Е-консультацій та у рубриці „Консультації з громадськістю” офіційного вебсайту міської ради.
Також інформація про проведення Е-консультації на вебпорталі Е-консультації може поширюватися в будь-яких інших засобах масової інформації, соціальних медіа, соціальних мережах, усіма доступними способами з метою ознайомлення з ними якомога більшої кількості членів громади.
 

ІІ. Ведення Реєстру заінтересованих осіб

  1. Решетилівська міська рада веде Інформаційний реєстр заінтересованих осіб. Під заінтересованими особами слід розуміти фізичних осіб, які зареєструвалися на вебпорталі Е-консультацій, створили особистий кабінет та обрали категорії консультацій, у яких зацікавлені.
  2. В Інформаційному реєстрі заінтересованих осіб містяться відомості про прізвище, ім’я, по батькові заінтересованої особи, сфери її інтересів, контактна інформація (електронна адреса, засоби телефонного зв’язку).
  3. З метою підтримання Інформаційного реєстру заінтересованих осіб в актуальному стані користувач самостійно оновлює відомості в особистому електронному кабінеті на вебпорталі „Е-консультації”.
  4. Ведення інформаційного реєстру заінтересованих осіб здійснюється з дотриманням вимог Закону України   „Про захист персональних даних”.
  5. Учасники під час проведення Е-консультацій мають право:
  1. отримувати інформацію про Е-консультації;
  2. здійснювати моніторинг процесу підготовки та прийняття рішень Решетилівською міською радою, які були прийняті на основі Е-консультацій;
  3. подавати Решетилівській міській раді пропозиції та коментарі з питань місцевого значення, що були винесені на Е-консультації;
  4. отримувати від органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб відомості та інформацію, що необхідна для участі в Е-консультаціях, за винятком інформації з обмеженим доступом.
 

IІІ. Порядок організації та проведення Е-консультацій

  1. Е-консультації організовуються і проводяться у строк, передбачений в орієнтовному плані, та у випадках, передбачених цим Положенням, - поза планом, і в такому загальному порядку:
- визначається питання, проєкт акта органу місцевого самоврядування, що будуть предметом обговорення;
- приймається рішення про проведення Е-консультації та видається відповідне розпорядження Голови;
- розробляється відповідним структурним підрозділом виконавчого комітету, виконавчим органом чи посадовою особою органу місцевого самоврядування, до повноважень якого належить питання чи проєкт акта  органу місцевого самоврядування, що є предметом  Е-консультації, план заходів з організації та проведення Е-консультації (у разі потреби);
- вживаються заходи із забезпечення репрезентативності соціальних груп населення, а також суб'єктів господарювання, Інститутів громадянського суспільства та інших заінтересованих осіб;
- оприлюднюється інформація про проведення Е-консультації у відповідній рубриці на офіційному веб-сайт,  на вебпорталі Е-консультації та в інший прийнятний спосіб; 
- збираються коментарі й пропозиції щодо вирішення певного питання або результати опитування задля виявлення громадської думки, шляхом проведення Е-консультації;
- формуються пропозиції та коментарі щодо кожного альтернативного вирішення питання;
- проводиться аналіз результатів та узагальнюється інформація отримана шляхом проведення Е-консультації;
- забезпечується врахування результатів електронних консультацій під час прийняття міською радою, її виконавчим органом чи посадовою особою остаточного рішення з питань, що були предметом Е-консультацій;
- оприлюднюються на офіційному вебсайті міської ради, на вебпорталі Е-консультації та в інший прийнятний спосіб результати Е-консультації та результати їх урахування/неврахування під час прийняття остаточного рішення з питань, що були предметом Е-консультацій.
  1. Е-консультації організовуються з дотриманням таких вимог (стандартів):
  1. документи з питань, що є предметом Е-консультацій, повинні бути стисло розміщені на платформі й передбачати всю інформацію, необхідну для розуміння суті питання, варіантів його вирішення, можливих ризиків щодо кожного з варіантів вирішення, необхідних ресурсів тощо;
  2. усі учасники Е-консультацій повинні мати можливість висловити свою думку;
  3. учасники Е-консультацій повинні мати достатньо часу для підготовки пропозицій, зауважень, оцінок, висновків, відповідей тощо з питань, що є предметом Е-консультацій;
  1. Е-консультації можуть проводитися щодо проєктів рішень Решетилівської міської ради з питань:
  • що мають важливе значення для територіальної громади і стосуються конституційних прав, свобод, інтересів і обов'язків жителів територіальної громади;
  • що стосуються здійснення територіальною громадою повноважень місцевого самоврядування;
  • надання пільг чи встановлення обмежень для суб'єктів господарювання чи Інститутів громадянського суспільства;
  • регуляторної політики;
  • що визначають стратегічні цілі, пріоритети і завдання розвитку територіальної громади, у тому числі затвердження програм економічного, соціального і культурного розвитку, інших цільових програм, рішень про стан їх виконання;
  • генерального планування територіальної громади, детальних планів території;
  • стратегії розвитку територіальної громади та змін до неї;
  • місцевого бюджету та звітів про його виконання;
  • що стосуються життєвих інтересів громадян, у тому числі впливають на стан навколишнього природного середовища, намірів створення на території територіальної громади екологічно небезпечних об’єктів, що можуть змінити умови життя і підвищити ризик техногенних аварій, спричинити виникнення шкідливих для здоров’я мешканців факторів, або які вимагають незалежної екологічної експертизи для з'ясування їх екологічної небезпеки;
  • надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення, а також скасування такого дозволу;
  • відчуження об’єктів комунальної власності, що мають важливе значення для задоволення суспільних потреб територіальної громади, передачі їх в оренду та під заставу;
  • об’єктів комунальної власності, що не підлягають приватизації;
  • адміністративно-територіального устрою територіальної громади, передбачених законодавством;
  • статуту територіальної громади та змін до нього;
  • символіки територіальної громади; правил благоустрою, забезпечення чистоти і порядку, торгівлі на ринках та інших правил, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність;
  • зміни тарифів на житлово-комунальні послуги, рішення щодо яких приймаються Решетилівською міською радою чи виконавчим комітетом міської ради; встановлення та зміни тарифів на проїзд у громадському транспорті;
  • запровадження та зміни вартості платних послуг у лікувальних та навчальних закладах;
  • правового статусу громадських об’єднань, їх фінансування та діяльності;
  • присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності, що за ними закріплені, об’єктам права власності, що належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій (з урахуванням положень Порядку проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності, які за ними закріплені, об’єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2012 р. № 989).
Крім того, Е-консультації проводяться й з інших питань за рішенням органу місцевого самоврядування чи питань, внесених згідно з пунктами 11 та 12 цього Положення.
Предметом Е-консультацій з громадськістю можуть бути будь-які питання, віднесені законодавством до компетенції органу місцевого самоврядування.
  1. Для проведення кожної Е-консультації Головою приймається відповідне розпорядження.
  2. Е-консультації проводяться у формі:
електронного оприлюднення питань для Е-консультації (збір ідей) — для вирішення певного питання місцевого значення, місцевої політики з можливістю коментування та внесення власних пропозицій (редакцій);
електронного опитування — для вивчення громадської думки з питань, віднесених до відання органів місцевого самоврядування. Таке опитування може мати просту (певна кількість питань з закритим переліком варіантів відповідей; опитувальник з одним або кількома варіантами відповіді) та складну форми (опитувальник з можливістю редагування відповіді; з налаштуванням діапазону балів оцінки або рейтингування);
електронного обговорення проєкту акта органу місцевого самоврядування — оприлюднення проєкту акта з можливістю коментування документа та внесення власної редакції норми чи його положень.
  1. Відповідальна особа органу місцевого самоврядування розміщує інформаційне повідомлення про початок проведення Е-консультації на офіційному вебсайті міської ради. Початком проведення Е-консультації є дата оприлюднення інформаційного повідомлення про його проведення.
  Строк проведення Е-консультацій визначається розпорядженням міського голови і становить не менше одного місяця.
  1. В інформаційному повідомленні Е-консультації зазначаються:
- найменування органу місцевого самоврядування (структурного підрозділу виконавчого комітету, виконавчого органу міської ради), який ініціював та проводить Е-консультації (якщо ініціатива про проведення Е- консультацій від трьох членів територіальної громади, Інститутів громадянського суспільства в інформаційному повідомленні зазначаються відповідні ініціатори таких Е- консультацій);
- питання або короткий зміст пропозиції щодо місцевої політики, назва проєкту акта (з гіпертекстовим посиланням на текст його публікації на офіційному веб-сайті міської ради), що є предметом  Е-консультацій;
- інформаційно-аналітичні матеріали, розрахунки, кошториси, тощо що стосуються проєкту акта чи вирішення питань, що є предметом Е-консультацій;
- альтернативні пропозиції  вирішення питань, що є предметом Е-консультацій;
- соціальні групи населення територіальної громади та заінтересовані сторони, яких стосується вирішення питання (прийняття проєкту акта) що є предметом Е-консультацій;
- можливі результати впровадження рішення для різних соціальних груп населення та заінтересованих сторін;
- відомості про строк, порядок обговорення питання винесеного на Е-консультацію, спосіб внесення пропозицій чи зауважень учасників, які беруть участь в Е-консультації;
- спосіб забезпечення участі в Е-консультації представників визначених соціальних груп населення та заінтересованих сторін;
- прізвище, ім'я відповідальної особи від органу місцевого самоврядування;
- строк і спосіб оприлюднення результатів Е-консультації.
  1. Для участі в Е-консультації жителі територіальної громади мають авторизуватися на вебпорталі Е-консультації шляхом використання ЄЦП, Bank ID або MobileID з використанням Системи авторизації Державного Агентства з питань електронного врядування України також учасник Е-консультацій надає згоду на обробку своїх персональних даних.
  2. Користувачі Е-консультацій під час проведення Е-консультацій подають коментарі, пропозиції та зауваження в електронній формі, які опубліковуються на вебпорталі Е-консультації протягом строку проведення Е-консультацій, який починається днем оприлюднення на вебпорталі Е-консультації інформації та завершується у строки, визначені розпорядженням міського голови.
  3. Коментарі, пропозиції та зауваження користувачів Е-консультації із зазначенням прізвища, імені, по батькові автора оприлюднюються на вебпорталі Е-консультації. Не підлягають оприлюдненню, розгляду та видаляються лише коментарі, пропозиції та зауваження які містять заклики, спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров’я населення, анонімні пропозиції, а також ті, що містять ненормативну лексику та які не стосуються питання, щодо якого проводяться Е-консультації.
Усі пропозиції, коментарі та зауваження вносяться в протокол Е-консультації та зберігаються протягом 5 років.
  1. Коментарі, що надійшли під час Е-консультацій, вивчаються та аналізуються органами місцевого самоврядування, із залученням у разі потреби відповідних фахівців. На розгляд коментарів, що надійшли під час Е-консультацій, не поширюються вимоги Закону України „Про звернення громадян”. Індивідуальні відповіді щодо результатів розгляду пропозицій не надаються та не надсилаються учасникам Е-консультацій.
  2. Органи місцевого самоврядування під час проведення Е-консультацій можуть взаємодіяти із засобами масової інформації, надавати їм необхідні інформаційно-аналітичні матеріали.
  3. За результатами Е-консультації готується звіт за встановленою формою у додатку 1 для Е-консультацій у формі обговорення нормативно-правового акта, у додатку 2 для Е-консультацій у формі опитування, у додатку 3 для Е-консультацій у формі консультації.
  4. Звіт про результати Е-консультації оприлюднюються на вебпорталі Е-консультації та в інші прийнятні способи не пізніше 7 календарних днів після закінчення консультації.
  5. Рішення з додатками (у разі наявності) за результатами Е-консультації в обов'язковому порядку орган місцевого самоврядування доводить до відома громадськості шляхом оприлюднення на вебпорталі Е-консультації та в інший прийнятний спосіб протягом п’яти робочих днів після його прийняття.
 

ІV. Відповідальність за порушення порядку проведення

 Е-консультацій

  1. За порушення вимог цього Положення посадові та службові особи органів місцевого самоврядування несуть відповідальність, передбачену законодавством.
 
 
 
 
Начальник відділу організаційно-
інформаційної роботи, документообігу
та управління персоналом виконавчого
комітету міської ради                                                               О.О. Мірошник
 

Додаток 1
до Положення про електронні консультації з громадськістю з питань,
віднесених до компетенції органів місцевого самоврядування в
Решетилівській міській територіальній громаді
(пункт 34)

 
 
ЗВІТ
за результатами консультацій з громадськістю у формі обговорення нормативно-правого акта _____________ (назва питання, що є предметом Е-консультацій з громадськістю) __________________ (посилання на сторінку зі звітом на вебсайті міської ради)
 
  1. Найменування органу місцевого самоврядування, який проводив Е-консультації
          Зазначається відповідний орган місцевого самоврядування, який ініціював відповідно до пункту 11 Положення та забезпечував проведення зазначеної Е-консультації.
  1. Зміст питання або назва проєкту акта, що виносилися на Е-консультації
          Зазначається питання чи назва проєкту акта міської ради, що є предметом Е-консультації, а також коротко і стисло викладається його зміст, основні положення.
  1. Інформація про осіб, які взяли участь в Е-консультаціях
Зазначаються посадові особи місцевого самоврядування, депутати міської ради, представники громадських організацій (зазначаються їх посади), члени територіальної громади (зазначаються адреси їх проживання), які взяли участь в обговоренні.
Прізвище, ім’я, по батькові учасника Е-консультацій Посада, адреса місця проживання
 
  1. Інформація про пропозиції, що надійшли до органу місцевого самоврядування за результатами Е-консультації, із зазначенням автора кожної пропозиції
Формулюється коротко зміст пропозицій, що висловлювалися під час Е-консультацій, із зазначенням їх авторів.
 
Зміст пропозицій Прізвище, ім’я, по батькові автора пропозицій
 
  1. Інформація про врахування пропозицій та зауважень громадськості з обов'язковим обґрунтуванням прийнятого рішення та причин неврахування пропозицій та зауважень
Відображається позиція органу місцевого самоврядування щодо врахування чи відхилення висловленої в ході Е-консультацій пропозиції з обґрунтуванням того чи іншого варіанта прийнятого рішення.
Зміст пропозицій Прізвище, ім’я, по батькові  автора пропозицій Позиція органу місцевого самоврядування (враховано чи не враховано) з відповідним обґрунтуванням
 
  1. Інформація про рішення, прийняті за результатами проведення Е-консультацій
Зазначається інформація про прийняття чи відхилення органом місцевого самоврядування чи його посадовою особою результатів Е-консультацій під час прийняття остаточного рішення щодо питання/проєкту, що було предметом проведення Е-консультації у формі обговорення нормативно-правового акта.

 

Додаток 2
до Положення про електронні консультації з громадськістю з питань,
віднесених до компетенції органів місцевого самоврядування в
Решетилівській міській територіальній громаді
(пункт 34)

 
ЗВІТ
за результатами консультацій з громадськістю у формі опитування
 
1. Найменування органу місцевого самоврядування, який проводив опитування
Зазначається відповідний орган місцевого самоврядування, який ініціював відповідно до пункту 10 Положення та забезпечував проведення зазначеної Е-консультації
 
          2. Предмет опитування
          Зазначається питання, що є предметом Е-консультації
 
          3. Інформація про осіб, які взяли участь в опитуванні
          Зазначається загальна кількість осіб (користувачів), які взяли участь в опитуванні
 
          4. Використання результатів консультацій під час подальшої підготовки проєктів рішень (документів місцевої політики, актів та аналітичних документів)
Кількість користувачів Позиція користувачів Позиція органу місцевого самоврядування (враховано чи не враховано) з відповідним обґрунтуванням

 

Додаток 3
до Положення про електронні консультації з громадськістю з питань,
віднесених до компетенції органів місцевого самоврядування в
Решетилівській міській територіальній громаді
(пункт 34)

 
ЗВІТ
за результатами консультацій з громадськістю у формі консультації
 
          1. Найменування органу місцевого самоврядування, який проводив опитування
          Зазначається відповідний орган місцевого самоврядування, який ініціював відповідно до пункту 11 Положення та забезпечував проведення зазначеної Е-консультації.
 
          2. Предмет опитування
          Зазначається питання, що є предметом Е-консультації.
 
          3. Інформація про осіб, які взяли участь в консультації
          Зазначається загальна кількість осіб (користувачів), які залишили свої коментарі
 
          4. Використання результатів консультацій під час подальшої підготовки проєктів рішень
Кількість користувачів Позиція користувачів Позиція органу місцевого самоврядування (враховано чи не враховано) з відповідним обґрунтуванням